Agnieszka Prusak

WARIANT 0 | VARIANT 0

fotografia | photography

11.09 - 02.10.2012

otwarcie: 11.09.2012 godz. 20:00 | wtorek

opening: tuesday, 11 september 2012, 8 PM

wstęp wolny | admission freeBywają miejsca
gdzie światło się ukrywa i udaje tęczę
nawet jeśli jest nieprawdziwa
To jej pierwszy raz...

Agnieszka Prusak

___________________


Na wystawę "Wariant 0" /Wariant zero/ składają się zdjęcia-obrazy wykonane na obszarze wrocławskiego Śródmieścia. Cykl powstawał blisko rok, sesje zdjęciowe najczęściej w kaloszach, w miejscach gdzie zatrzymał się czas bądź płynie on swoim własnym rytmem. Artystka uważnie obserwuje i rejestruje miejskie obszary wzajemnych koincydencji rzeczy i ludzi, tworzy egzystencjalną narrację trwania i przemijania. Po raz pierwszy w swych pracach fotograficznych używa koloru, delikatnie kreując własną, malarską paletę barw.

Agnieszka Prusak, absolwentka wrocławskiej ASP na Wydziale Malarstwa /2003, pracownia prof. A. Dymitrowicza/ Autorka kilkudziesięciu wystaw, projektów i akcji autorskich. Od kilku lat zajmuje się fotografią podejmując tematy zaangażowane społecznie.

___________________

Niżej tekst odautorski

Wariant 0

Pojedyncze egzemplarze, obrazy które zbierałam przez rok najczęściej w kaloszach, ”ciepłe” strony Śródmieścia, miejsca do których można się przytulić, momenty i szczegóły, symbole przywołujące wspomnienia, które były, ale już ich nikt nie odnajdzie w tym miejscu i czasie, pozostawiałam je w kadrze i nie wymazuję bo opowiadam o chwili w kolorze: sanki, klocki lego w oknie, ptaki, które na zawsze zatrzymały się i odbiły swój byt na kartce, sterta śmieci, wyboista droga, śmietniki, a między nimi miłość, dużo błota, rura wypełniona zapachami świata, słoń przy Ptasiej zmęczony siedzeniem i oglądaniem przemijających pór roku, zatrzymałam się, ale sporo czasu mi to zajęło..., fotele z Odrzańskiej ocalałe z pożaru, które dźwigają ciężkie stany i krystaliczne formy, ławki szkolne z 8b przez 2 miesiące gościły przy Osobowickiej i hulajnoga, ktoś je zabrał albo wyrzucił do śmietnika.... stare kamienice i most gdzie zatrzymał się czas. Moje pierwsze kolorowe fotografie.

Agnieszka Prusak
4 sierpnia 2012